Trasa
Praga rowerem to nasza druga zwiedzona stolica tym sposobem. Podobnie jak w przypadku Budapesztu, rezerwujemy sobie na to jeden dzień, co w zupełności wystarcza. Trasa liczy 42 km i prawie 500 metrów przewyższenia.
Dla bardzo słabo wytrenowanych osób, problemy mogą sprawić dwa krótkie, ale sztywne podjazdy. Pierwszy z nich prowadzi do Klasztoru na Strahowie od strony Mostu Karolu. Jest to hopka o długości 1 km oraz nachylenia 7%.
Drugi natomiast, prowadzący do Złotej Uliczki, to niespełna kilometrowy odcinek o średnim nachyleniu sięgającym 10%.
Infrastruktura
Niestety, infrastruktura rowerowa w Pradze do rozbudowanych nie należy. O ile na przedmieściach znajdziemy wydzielone ścieżki rowerowe o dobrej nawierzchni, to im bliżej Rynku tym gorzej.
W większości przypadków, możemy liczyć maksymalnie na wydzieloną część jezdni, która po kilkudziesięciu metrach po prostu się kończy. W efekcie większość trasy pokonywana jest jezdnią lub chodnikiem dla pieszych.
Trasa w przeważającej części to bruk, więc nadgarstki i du#a na pewno będą Ci wdzięczne za nieco mniejsze ciśnienie w oponach 😉 .
Co zobaczyć?
Zwiedzając Pragę rowerem, mamy możliwość dotarcia do większości ciekawych miejsc wypisanych w turystycznych poradnikach. Poniżej wrzucamy garść ujęć, które przykuły naszą uwagę.
Dla droniarzy
Czechy posiadają dość restrykcyjne przepisy dotyczące używania dronów, a kary za ich nie respektowanie mogą być bardzo dotkliwe. W przypadku Pragi, możliwe jest wystartowanie na Starym Mieście, oczywiście z zachowaniem krajowych zasad dotyczących przelotów nad ludźmi, maksymalnej wysokości itp.
Niestety strefa najbardziej atrakcyjna do dronowania, czyli Hradczany objętą jest strefą autoryzacji a w wielu miejscach pojawiają się tabliczki o tym fakcie przypominające.
Weź zooma
A tak ściślej to obiektyw o długiej ogniskowej. Praga jest miejscem gdzie oprócz pięknych szerokich kadrów, uchwycić możemy niezliczoną ilość ciekawych wąskich ujęć. Sampelki poniżej 🙂 .
Podsumowanie
Praga to jedna z częściej odwiedzanych stolic Europy, pełna mostów, synagog, wąskich uliczek i pięknych kamienic. Nawierzchnia to w przeważającej części bruki. Infrastruktura rowerowa w centrum miasta niestety nie jest zbyt przyjazna, w związku z czym zwiedzanie stolicy Czech rowerem wymaga nieco doświadczenia.
Tymczasem zapraszam Cię do Subskrybowania kanału na YouTube, oraz obserwowania na Instagramie oraz Stravie.