Podjazd Jezerski vrh – czarnogórski klasyk

Widok na zatokę z jednej z serpentyn

Podjazd Jezerski vrh w Parku Narodowym Lovćen to oprócz przełęczy Prevoj Sedlo drugi klasyk, który możemy zaliczyć w Czarnogórze. Dwa warianty podjazdu, z czego ten prawilny to ponad 34 kilometry wspinaczki podczas której pokonujemy 1624 metry w pionie, ze wspaniałymi widokami na Zatokę Kotorską. Na szczycie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrowicia Niegosza, władcy Czarnogóry i co ważniejsze mała knajpka, gdzie możemy uzupełnić płyny.

Jezerski vrh – mauzoleum na szczycie

Nawierzchnia i ruch

Stan nawierzchni można uznać za bardzo dobry. No może poza serpentynowym odcinkiem, na którym sporadycznie w dwóch/trzech miejscach znajdowało się trochę luźnego żwirku i asfaltu więc trzeba być nieco ostrożnym na zjeździe. Ruch samochodów umiarkowany, jednak czasem lubi się na chwilę zakorkować na 180 stopniowych zakrętach, szczególnie jeśli akurat trafi się osobówka z autobusem. Więcej ogólnie o poruszaniu się rowerem w Czarnogórze napiszę w osobnym wpisie.

Podjazd Jezerski vrh - widok na jedną z serpentyn znajdujących się na trasie
Serpentyny w środkowej części podjazdu
Jeden z nielicznych, stromych fragmentów, w końcowej części

Profil

Możemy wybrać jeden z dwóch wariantów podjazdu: od Cetinje (19,3 km, 4,8%) oraz od Kotoru (34,2 km, 4,8%) – naturalnie wybieramy ten drugi. Początek bardzo łagodny, po 20 kilometrze mały ząbek w dół i nieco bardziej strona końcówka ale bez szaleństw. Najbardziej nachylony fragment to ponad 1 km, ok. 11%.

Profil podjazdu

Chcąc zaliczyć pełne przewyższenie tego podjazdu, zaczynamy przy porcie w Kotorze, startując właściwie z poziomu morza.

Więcej szczegółów trasy – jak zawsze na mojej Stravie

Jezerski vrh obok Thore Pass (Albania), Prevoj Sedlo (Czarnogóra) oraz Sveti Jure (Chorwacja) należy do najdłuższych podjazdów w Górach Dynarskich – łańcuchu górskim, który rozciąga się od doliny rzeki Socza w Słowenii aż do Albanii.

Trasa

Po około 6 km od wyjechania z Kotoru, w miejscowości Trojica skręcamy z „głównej” drogi w lewo i zaczynają się serpentyny. Zakręty są ponumerowane a liczba ich 24 😉 .To właśnie na nich znajduje się słynny ze zdjęć oraz youtubowych hiperlapsów widok na Zatokę Kotorską. .

Następnie krótki fragment w dół, ostatni look na Zatokę i za miejscowością Žanjev Do przejeżdżamy na drugą stronę górskiego masywu, jednocześnie wkraczając do Parku Narodowego Lovćen. Tradycyjnie, opłata za wstęp, w tym wypadku 3 euro (stan na 2024 rok).

W tym momencie też nieco zmienia się krajobraz oraz otaczająca nas roślinność. Nawet w ciepłe dni warto mieć ze sobą wiatrówkę lub kamizelkę. W naszym przypadku, różnica pomiędzy temperaturą na starcie (25 st. C) a zacienionymi serpentynami wyniosła prawie 10 st. C. Dodając do tego prędkość na zjeździe – może nas solidnie przewiać nawet w ciepły dzień.

Na szczycie czeka wspomniane już Mauzoleum Piotra II Petrowicia Niegosza – władcy Czarnogóry, widoki na otaczający nas Park Narodowy Lovćen oraz mała kawiarnia. Przy samym dojeździe do szczytu jest dosyć tłoczno, często korkuje się na zakrętach.

Widok ze szczytu

Sam podjazd pod Jezerski vrh można połączyć z trasą dookoła Zatoki Kotorskiej. Inna opcją jest pętla, w której ze szczytu zjeżdżamy do Cetinje, następnie Budva i powrót do Kotoru (ok. 110 km i 2500 m przewyższeń). Sama trasa z Kotoru na szczyt i z powrotem to niespełna 70 km oraz nieco ponad 1700 m przewyższeń.

Pętla: Kotor -> Jezerski vrh -> Cetinje -> Budva -> Kotor. Plik .gpx dostępny tutaj.

Podjazd Jezerski vrh – podsumowanie

Jeden z ciekawszych podjazdów nie tylko w samej Czarnogórze ale również w całym łańcuchu Gór Dynarskich. Na trasie – słynne widoki na Zatokę Kotorską oraz Adriatyk a następnie Park Narodowy Lovćen z mauzoleum na szczycie. Sam podjazd, pomimo 34 kilometrowej długości jest stosunkowo przyjemny i łatwy. Można go połączyć z trasą dookoła Zatoki Kotorskiej lub pętlą, zahaczającą dodatkowo o Cetinje i Budvę.

Tymczasem zapraszam Cię do Subskrybowania kanału na YouTube, oraz obserwowania na Instagramie oraz Stravie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *