Dookoła Balatonu rowerem

Dookoła Balatonu rowerem w jeden dzień, czyli 11 godzin, 220 km, setki widoków i masa wspomnień.

„Węgierskie morze”

bo tak często jest nazywane największe jezioro Węgier a zarazem Europy Środkowej jest naszym ostatnim przystankiem podczas wakacji u Madziarów. Zbiornik leży ok. 80 km od Budapesztu, jego powierzchnia (592 km2) jest pięciokrotnie większa niż największego jeziora Polski. Cechuje się wysoką klasą wód oraz charakterystyczną, turkusową barwą.

Widok na wody Balatonu z półwyspu Tihany

Nocleg

Najpopularniejszymi miejscami noclegowymi nad brzegami Balatonu są: Keszthely (najbardziej „pałacowy”), Fonyód, Siófok (największy a zarazem najbardziej imprezowy), Balatonfüred (najbardziej plażowy) oraz półwysep Tihany. Turyści, którzy planują rowerową wycieczkę wokół Balatonu rozbić na kilka dni, z pewnością jako przystanki powinni wziąć pod uwagę wyżej wymienione miejsca, szczególnie, że odległość pomiędzy nimi jest rozłożona stosunkowo równomiernie.

Keszthely – rynek
Balatonfüred – część hotelowa bezpośrednio przy brzegu

W naszym przypadku cały pobyt spędzamy na cichym i spokojnym półwyspie Tihany gdzie docieramy bezpośrednio z Budapesztu.

Trasa

Cała rowerowa pętla wokół Balatonu wynosi ok. 210-220 km, jeśli będziemy w miarę sztywno trzymali się trasy biegnącej nabrzeżem. Oczywiście wokół jeziora znajduje się również wiele innych atrakcji, jednak ich dołożenie będzie się wiązało z dodatkowymi kilometrami. Sposoby na pokonanie Balatonu rowerem mamy właściwie trzy:

  • tradycyjny, czyli bikepacking – pokonujemy trasę w kilka dni, nocując w kolejnych miejscowościach
  • rozsądny, czyli rozbijamy trasę na 2 dni nocując w jednym miejscu tj. w Tihany lub Szántód – pomiędzy tymi miejscami kursuje prom, zatem po pokonaniu ok. 2/3 trasy pierwszego dnia, wracamy promem, kolejnego dnia pokonujemy pozostałe 1/3 trasy i znów powrót promem
  • kontrowersyjny, czyli robimy całą pętlę 220 km w jeden dzień, zaoszczędzone dni przeznaczamy na coś jeszcze przyjemniejszego (np. piwko nad brzegiem Balatonu 😉 )

Jak się nie trudno domyślić, wybieramy opcję nr 3.

Tankowanie…
… i regeneracja 😉

Pełny ślad .gpx trasy jak zawsze dostępny jest na naszej Stravie. Trasa właściwie w całości przebiega przez Balaton körút (o nim niżej).

Ślad trasy

Infrastruktura

Balaton to wręcz i-d-e-a-l-n-e miejsce na pierwszą rowerową przygodę. A wszystko za sprawą Balaton körút – trasy rowerowej poprowadzonej wokół jeziora. Co w niej takiego wyjątkowego?

  • w zdecydowanej większości poprowadzona jako osobny ciąg, poza drogami publicznymi. Jeśli już pokrywa się z drogą publiczną, to natężenie ruchu jest na prawdę znikome
  • w dużej części wytyczona jest bezpośrednio przy brzegu jeziora
  • oznaczenia są jasne i czytelne, trudno się zgubić
  • jest płasko, zatem nie sprawi problemów dzieciom czy osobom o nieco gorszej kondycji
  • możliwa w 100% do przejechania rowerem szosowym
Fragment trasy Balaton körút
Dookoła Balatonu rowerem
Widok z fragmentu trasy poprowadzonej bezpośrednio przy brzegu

Najciekawsze miejsca

Tihany

Tihany to niezwykle urokliwe, ciche i spokojne miejsce. Leży na półwyspie, gdzie szerokość jeziora jest najmniejsza (ok. 1,5 km). Rozlega się stąd wspaniały widok na panoramę Balatonu.

Widok na Balaton z półwyspu Tihany, na pierwszym planie kościół
Widok na wody Balatonu z półwyspu Tihany

Ponadto miejscowość słynie z lawendy oraz lokalnych, rzemieślniczych wyrobów.

Wejście do jednej z restauracji
Paprika Haas – Dom Papryki

Jeśli mamy wystarczająco czasu, to warto również udać się na Wieżę Widokową. Rozciąga się stąd panorama na okoliczną przyrodę oraz winnice. Nie ma możliwości dotarcia utwardzoną drogą bezpośrednio pod wieżę, więc ostatnie kilkaset metrów należy pokonać niezbyt wymagającą, lecz trekkingową trasą.

Wieża widokowa
Widok z Wieży Widokowej w Tihany

Keszthely

Podczas podróży dookoła Balatonu rowerem, Keszthely zdecydowanie najbardziej przykuło naszą uwagę. Jest to architektoniczna wizytówka jeziora. Posiada szeroki deptak z licznymi restauracjami i kawiarniami, zadbany rynek oraz znakomitą bazę hotelową.

Rynek w Keszthely
Deptak w Keszthely

Dopełnieniem całości jest neobarokowy pałac z roku 1745 należący dawniej do rodu Festetics wraz z otaczającymi go ogrodami.

Neobarokowy pałac z 1745 roku
Pałac Keszthely

Podsumowanie

Podróż dookoła Balatonu rowerem to świetna przygoda. Trasa wokół największego jeziora Europy Środkowej liczy ok. 220 km. Jest płaska, bezpieczna oraz bardzo dobrze oznaczona. Spełni oczekiwania zarówno zwolenników bikepacking’u jak i miłośników jednodniowych dłuższych wypraw w dobrym tempie.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, śmiało napisz w komentarzu, tymczasem zapraszam do Subskrybowania kanału na YouTube, oraz obserwowania na Instagramie oraz Stravie.

16 thoughts on “Dookoła Balatonu rowerem

  1. Basia says:

    Jeżdżę rowerem regularnie ale są to malutkie dystanse. Wakacyjna podróż rowerem wokół Balatonu to moje marzenie.

    Odpowiedz
  2. Darek says:

    Planujemy wyjazd na majówkę , czy możecie coś doradzić, gdzie bezpiecznie zostawić auto na 2-3 dni

    Odpowiedz
    1. Kamil says:

      Cześć 🙂 . Nad Balatonem ogólnie nie ma problemu ze znalezieniem bezpłatnych parkingów. Przykładowy znajduje się w Tihany (proszę wkleić „WVC4+GQ Tihany, Węgry” do google maps).

      Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  3. Piotr Tomaszewski says:

    Która strona balatonu bardziej polecasz na 1dzien?? Belanfured czy strona Siofok??

    Odpowiedz
  4. Grześko says:

    Ja dorzucę od siebie jeszcze Badacsony – jest to urokliwa góra, i miasto również zlokalizowane tuż nad północnym brzegiem jeziora.

    Odpowiedz
  5. Anpio says:

    Witajcie!
    Czy orientujecie się może, jak w praktyce Węgrzy zapatrują się na transport dzieci w przyczepce rowerowej?

    Odpowiedz
  6. Krzysiek says:

    cześć! jesteśmy nad Balatonem i szukamy dobrej opcji na kilkugodzinną, niezbyt forsowną wycieczkę rowerową nad jeziorem. Co polecacie? Rozumiem, że pętla nie za bardzo wchodzi w grę na liniowym szlaku (mamy auto z rowerami na bagażniku), ale możemy wracać też tą samą drogą. Optymalnym byłby odcinek dość płaski, ale też najlepiej wydzielony jako osobna DDR. A gdyby jeszcze prowadził przy jeziorze… 😛 to byłoby naj! Z góry dzięki i pozdrawiam. K.

    Odpowiedz
  7. Paweł says:

    Witam, a jak wygląda nocowanie pod namiotem wzdłuż Balatonu? Są tam campingi?
    Jest możliwość nocowania na dziko?

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    1. Kamil says:

      Cześć. Objeżdzajac Balaton dookoła można było zauważyć dużo pól campingowych. Powiedziałbym nawet, że jest to tam dość popularna forma nocowania. Co do nocowania na dziko, z tego co wiem to na Węgrzech jest to zabronione i karane mandatem. Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  8. Hanna says:

    Wygląda super i rozważamy taką wycieczkę z dziećmi na przełomie czerwca i lipca, ale trochę się obawiam czy to nie jest wielka patelnia. Możecie powiedzieć jak to wygląda? Czy duża część ścieżki jest w słońcu czy może są jakieś lasy, drzewa?

    Odpowiedz
  9. Marek says:

    Witam, czy cała trasa jest możliwa do pokonania na piechotę? Upodobałem sobie tą formę podróżowania i trasa wokół Balatonu jest na mojej liście. Widzę na zdjęciach że przy trasach rowerowych są znaki, że mogą się po nich również poruszać piesi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *