Morawy Południowe rowerem – 5 dni, 3 trasy, masa widoków

Region ten należy do Moraw, jednej z trzech krain (obok Śląska Cieszyńskiego oraz Czech) wchodzących w skład Republiki Czeskiej. Graniczy z dwoma Państwami – Słowacją oraz Austrią. Morawy Południowe często nazywane są „Czeską Toskanią”, a to wszystko za sprawą licznych winnic, urokliwych miasteczek oraz terenu o charakterystycznym, pofałdowanym ukształtowaniu, znanym także jako „morawskie fale”.

Charakterystyczne dla Moraw Południowych ukształtowanie terenu

Od wiosny do jesieni obszar ten stanowi cel podróży miłośników wina, fotografii oraz rowerowych wycieczek. My postanawiamy zwiedzić Morawy Południowe rowerem.

Każdy znajdzie coś dla siebie 😉

Nocleg

W Czechach spędzamy 5-dniową majówkę. Wyjazd podzielony został na dwa miejsca wypadowe, z których zaplanowane jest pokonanie 3 tras rowerowych oraz jedna trekkingowa.

Mikulov

Mikulov jest naszym pierwszym przystankiem. Miasto, w którym znajduje się przejście graniczne z Austrią liczy niespełna 8 tys. mieszkańców.

Panorama Mikulova z pobliskiego wzgórza
Rynek w Mikulovie

Od samego początku urzeka nas zwartą miejską zabudową, zadbanymi kamienicami oraz widokami na okoliczne winnice.

Jedna z licznych, urokliwych uliczek

Prawdziwą perłą Mikulova jest XVIII-wieczny, górujący nam miastem, barokowy zamek, który obecnie jest siedzibą muzeum regionalnego.

Zamek w Mikulovie…
…idealny obiekt nocnych zdjęć

Na wschód od rynku znajduje się Święty Pagórek (Svatý kopeček), wzgórze o wysokości 363 m n.p.m. Znajduje się na nim zespół czterech XVII-XVIII-wiecznych kaplic.

Widok ze Świętego Pagórka
Kaplice znajdujące się na wzgórzu, po zmroku. Widok z Zamku.
Panorama Mikulova z lotu ptaka, na pierwszym planie wzgórze o nazwie Święty Pagórek
Panorama Mikulova z lotu ptaka

Wokół Mikulova można również zaplanować kilku kilometrowy trekking, odwiedzając przy okazji żydowski cmentarz oraz ruiny wieży Kozí hrádek z XV wieku.

Kozí hrádek
Żydowski cmentarz w Mikulovie

Mikulov to także dobre miejsce dla kulinarnych smakoszy. Oferuje specjały kuchni żydowskiej, czeskiej jak również nowoczesnej.

Śniadanie w KUK Bistro

Znojmo

Znojmo to drugi przystanek podczas 5-dniowej wizyty na Morawach. Miasto jest kilkukrotnie większe niż Mikulov. Nie znajdziemy więc tutaj aż takiego spokoju oraz niezakłóconego ładu przestrzennego charakterystycznego dla małych miasteczek.

Znojemskie uliczki
Główny plac na rynku

Znojmo to liczne, wielowiekowe zabytki. Najczęściej wymieniane to Kościół św. Mikołaja oraz XII-wieczna Rotunda św. Katarzyny.

Rotunda św. Katarzyny
Kościół pw. św. Mikołaja

Miasto leży u bram Parku Narodowego „Podyje” (Národní park Podyjí), który chroni naturalny kanion doliny rzeki Dyja o głębokości do 220 m. Obszar ten jest celem jednej z zaplanowanych tras.

Zapora na rzece Dyja

Trasy i Infrastruktura

Morawy południowe można zwiedzić rowerem podążając przygotowanymi do tego celu trasami w ramach projektu Moravské Vinařské Stezky. Jest to 1200 km (!) ścieżek, poprowadzonych wśród sadów, winnic oraz zabytków Moraw Południowych.

Morawy Południowe rowerem
Moravské Vinařské Stezky – mapa

Trasy poprowadzone są w sposób bezpieczny, drogami o wyłączonym ruchu samochodów lub jego małym natężeniu. W przypadku dużego natężenia ruchu, do dyspozycji najczęściej mamy ścieżkę rowerową wydzieloną poza drogą publiczną.

Moravské Vinařské Stezky – Fragment trasy

Nawierzchnia asfaltowa nie jest tutaj regułą. Spora część trasy to szutry, zatem idealnym wyborem będzie rower typu gravel/cross/trekking.

Szutrowy fragment trasy

Trasa 1 – Lednice, Valtice

Pierwsza przejażdżka to 45 kilometrowa pętla ze startem w Mikulovie. Trasa właściwie w całości jest lekko pagórkowata, suma przewyższeń wynosi 450 metrów.

Fragment trasy prowadzący przez winnice w pobliżu Mikulowa
Ślad trasy

Pierwszym przystankiem jest Kolonáda na Rajstně, kolumnada położona nad miastem Valtice, wzniesiona na początku XIX wieku. Istnieje możliwość wejścia na taras widokowy znajdujący się na dachu budowli, jeśli uda nam się przybyć na miejsce w godzinach jego otwarcia (do sprawdzenia w google).

Kolonáda na Rajstně

Po kilku minutach dojeżdżamy do pierwszego z dwóch głównych obiektów znajdujących się na pętli. Mowa oczywiście o Zamku Valtice, który wraz otaczającymi go budynkami tworzy zadbaną architektoniczną całość. My niestety trafiliśmy na remont elewacji..

Brama prowadząca do Zamku
Zamek w remoncie..

Następnie docieramy rowerem do drugiego „dania głównego”. Zámek Lednice to neogotycki pałac, który wspólnie z Zamkiem Valtice tworzy obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tutaj na szczęście remontów brak 😉 .

Pałac w Lednicach to nie tylko wyjątkowa architektura. Znajdziemy tutaj ogrody zamkowe, przypałacowy park, ogród zimowy a nawet minaret.

Pomimo ogromnych walorów turystycznych tego miejsca warto zaznaczyć dwie kwestie:

  • prawie całkowity brak turystów, zwiedzać można w spokoju, zdjęcia wykonywać tak, jakby obiekt był zarezerwowany tylko dla nas (na żadnym ze zdjęć nie użyto Photoshop’a, tam po prostu było tak pusto 😉 )
  • w żadnym z obiektów nie była pobierana opłata za wstęp do przyzamkowych ogrodów i dziedzińców.

Droga powrotna z Lednic do Mikulova to spokojna trasa wśród „morawskich fal”.

Trasa 2 – Pálava

Początkowo miała wynosić ponad 60 km, jednak ze względu na padający deszcz, który ustąpił dopiero pod koniec dnia, trasę skróciliśmy ponad dwukrotnie. Przebyliśmy zatem niespełna 30 km, a suma przewyższeń wyniosła ponad 600 m.

Podobnie jak poprzedniego dnia, kolejną pętlę przez Morawy rozpoczynamy z Mikulova. Jednak tym razem, dla odmiany, trasa nie przewiduje żadnych zabytków architektury. Przebiega przez winnice znajdujące się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Palava (czes. CHKO Chráněná krajinná oblast Pálava).

W regionie tym znajdują się Wzgórza Pawłowskie wraz z najwyższym wzniesieniem – Děvin (554 m n.p.m.) oraz liczne wapienne ostańce. Jednym z nich jest Kočičí skála, z której rozciąga się ciekawy widok na okoliczne pofalowane winnice oraz pobliskie wzniesienie – Stolová hora (458 m.n.p.m.).

Kočičí skála, w tle Stolová hora

Na trasie znajdują się również liczne malownicze winiarskie wioski. Warto zawitać do takich miejscowości jak Klentnice, Bavory czy Pavlov. Stąd też pochodzą owoce na wyborne lecz mało znane Czeskie wino – Pálava.

Trasa 3 – Vranov nad Dyjí, Národní park Podyjí, Hardegg

Przenosimy się do Znojma, skąd wyruszamy rowerem w ostatnią, najdłuższą oraz niezwykle urozmaiconą trasę. Pętla liczy 80 km a do pokonania w pionie jest ponad 1100 m.

Na trasie napotkamy dwa podjazdy 4 kategorii (wg. Stravy) o bardzo podobnych parametrach, tj. 2,7 km długości oraz 5% nachylenia. Pierwszy z nich rozpoczyna się we Vranovie, drugi w Hardegg.

Pierwsza część to malownicza trasa poprowadzona wśród rzepakowych pól. Po 25 kilometrach docieramy do miasteczka Vranov nad Dyjí, do którego prowadzi kilkukilometrowy zjazd serpentynami (a w drugą stronę, naturalnie podjazd ;)). Przez miejscowość przepływa rzeka Dyja, natomiast ponad wszystkim góruje wzniesiony na 76-metrowej skale Zamek. Całość sprawia imponujące wrażenie.

Vranov nad Dyjí wraz z górującym nad nim Zamkiem
Podjazd w drodze powrotnej ze Vranova

Następnie wjeżdżamy w teren Narodowego Parku Podyje, gdzie czeka na nas obfita roślinność oraz przełom rzeki Dyja, stanowiąca jednocześnie granicę pomiędzy Republiką Czeską a Austrią.

Granica pomiędzy Republiką Czech a Austria na rzece Dyja
Hardegg – widok ze strony czeskiej

Po przekroczeniu mostu docieramy do urokliwego austriackiego miasteczka Hardegg, nad którym znajduje się XII-wieczny Zamek.

Po krótkim odpoczynku ruszamy rowerem dalej. Na chwilę opuszczamy Morawy południowe. Kolejne 20 km to podróż przez urokliwe austriackie miasteczka spokojnymi szosami, wijącymi się wśród żółtych rzepakowych pól oraz winnic.

Obszar, w którym się znajdujemy to Weinviertel (dosłownie Winna Ćwiartka), który jest największym w Austrii regionem winiarskim. W końcu docieramy do granicy państw, za którą czeka nas ostatni przystanek.

Docieramy do punktu widokowego Vyhlídka Devět mlýnů. Rozlega się stąd wspaniały widok na meandry rzeki Dyje oraz Winnice Šobes, która jest położona na południowym stoku wzgórza, w samym środku jednego z zakoli. Winnica jest jedną z najstarszych winnic na terenie Czech.

Widok z Vyhlídka Devět mlýnů

Po chwili nacieszenia się widokami wracamy do Znojma i kończymy naszą ostatnią trasę poprzez Morawy rowerem.

Podsumowanie

Morawy południowe to idealne miejsce dla miłośników rowerowych wycieczek. Do dyspozycji turystów jest 1200 km pagórkowatych tras przygotowanych w ramach projektu Moravské Vinařské Stezky. Ścieżki prowadzą przez winnice, sady oraz liczne zabytki regionu.

Dłuższy pobyt w Czechach warto również połączyć z wizytą w takich miejscach jak Czeski Krumlov, Brno, Kromeriz czy Praga.

Tymczasem zapraszam do Subskrybowania kanału na YouTube, oraz obserwowania na Instagramie oraz Stravie.

6 thoughts on “Morawy Południowe rowerem – 5 dni, 3 trasy, masa widoków

  1. Paulina says:

    Cześć, a czy można prosić o wskazówkę, jak miała wyglądać trasa nr 2? 🙂

    Odpowiedz
  2. Sylwia says:

    Fantastyczna inspiracją. Dziękuję z całego serca!!! Jutro wraz z mężem wyruszamy:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *